Dziki były pierwsze

dzik-blogDzik (Sus scrofa) – gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych.

Sus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej.  Gatunek inwazyjny poza naturalnym zasięgiem występowania. Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym i jako taki doczekał się w języku myśliwych wielu szczegółowych określeń, pozwalających w krótkich słowach opisać zwierzę i jego zachowanie. Z czasem część tej terminologii weszła do języka codziennego, a także języka zoologów.

W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej ochronie. Samica dzika nazywana jest lochą, samiec odyńcem, a młode warchlakiem, warchlak o charakterystycznym paskowym umaszczeniu – pasiakiem.

Dziki do odstrzału?

Od paru dni w Radiu Szczecin w audycji Czas Reakcji jest poruszany temat dzików panoszących się na Osowie. Padały różne stwierdzenia nawet te najpoważniejsze czyli, że dziki należy odstrzelić. W związku z tym czujemy się w obowiązku zabrać głos. Zacznijmy od początku Osów położony jest w Puszczy Wkrzańskiej i zewsząd otoczony jest lasem nieopodal przepływa strumyk Osówka, który przepływa przez Dolinę Siedmiu Młynów. Jest to jak najbardziej środowisko leśnej zwierzyny w tym dzików. Zawsze denerwuje mnie jak ludzie, którzy bądź co bądź przyszli mieszkać tam gdzie mieszkała zwierzyna leśna by później tą zwierzynę przepłoszyć lub co gorsza odstrzelić. W Gminie Dobra gdzie mieszkałem przez większość mojego życia problemem również były dziki ale tylko dla nowych mieszkańców Dobrej, Dołuj czy Bezrzecza.

Dziki nie są problemem

Wielokrotnie podczas powrotu do domu z pracy czy szkoły spotykałem dziki, lochy z małymi warchlakami i… nigdy żaden z nich mnie nie zaatakował. Wracałem czasami przez las słysząc tylko jak grasują obok mnie. To my przyszliśmy do nich a nie one do nas czasami zapominamy o tym. Szanujmy nasze środowisko w tym dziki. Może nie są przyjemne, może ryją nasze ogródki ale one były tam pierwsze. Problemem jesteśmy MY ludzie. Zajmujemy miejsca zwierzyny spychając je na co raz mniejsze terytoria. Taka sytuacja ma właśnie miejsce w Gminie Dobra. Nie dziwmy się, że zwierzyna podchodzi pod nasze domostwa. Pamiętaj dziki były pierwsz

Źródło fotografii: wikipedia.pl

Podziel się:

2 427 Comments:


    Fatal error: Allowed memory size of 52428800 bytes exhausted (tried to allocate 1836157 bytes) in /profiles/p/pu/pus/puszcza-wkrzanska/puszcza-wkrzanska.cba.pl/wp-includes/comment-template.php on line 1695