Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Puszcza Wkrzańska


Prejsť na obsah

Park Lesny Arkonski

Pieszo po Puszczy

Park Leśny Arkoński

Park Leśny Arkoński, nazywany też Lasem Arkońskim - największy ze szczecińskich parków leśnych (o powierzchni około 900 ha) - znajduje się w granicach osiedli Arkońskie-Niemierzyn i Osów, a także - we fragmencie - po północno-wschodniej stronie al. Wojska Polskiego. Jest to teren falisty o deniwelacji dochodzącej do 100 m (Płaskowyż Warszewski osiąga wys. 120 m n.p.m., a jez. Głębokie 19 m n.p.m.), porośnięty lasem mieszanym, z udziałem sosny zwyczajnej, buka zwyczajnego oraz dę­bów, brzozy brodawkowatej, topoli, olszy czarnej, a także gatunków wprowadzonych, jak mo­drzew europejski i daglezja zielona. W krajobrazie wyróżniają się wzniesienia, m.in. Wzgórze Arkony 70,3 m n.p.m.) i Wzgórze Sobótki (około 70 m n.p.m.). Krajobraz parku urozmaicają licz­ne potoki (największy z nich o nazwie Osówka, mniejsze to Arkonka, Zielonka, Żabiniec, Kijanka i in.), kilka małych jezior (Arkonka, Goplana i Głuszec), oraz stawy (Syrenie Stawy, Cichy Staw, Górny Staw i in.).
W końcu XIX wieku cały obszar został przekształcony w park krajobrazowy gdzie obok siebie leżały ścieżki i drogi leśne a i lokale użytkowe. Największym z nich była monumentalna Wieża Quistorpa czyt. tutaj. Niestety II Wojna spustoszyła i te tereny niszcząc doszczętnie nie tylko wspomnianą tutaj wieżę, ale i inne obiekty takie jak Leśniczówka Arkońska czyt. tutaj i młyny na rzeczce Osówka w Dolinie Siedmiu Młynów czyt tutaj. Wszystkie wymienione obiekty legły w gruzach i nie podniosły się z nich aż do dziś. Mimo wszystko warto przychodzić tutaj na spacery i wycieczki naprawdę warto!!! Choćby i dlatego by sobie wyobrażać jak to kiedyś wyglądało.

Źródło:
Tadeusz Białecki, Lucyna Turek-Kwiatkowska, Szczecin stary i nowy, Szczecin 1991
Naspäť na obsah | Späť na hlavné menu