Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Puszcza Wkrzańska


Prejsť na obsah

Park Lesny Arkonski

Pieszo po Puszczy

Park Leśny Arkoński

Park Leśny Arkoński, nazywany też Lasem Arkońskim - największy ze szczecińskich parków leśnych (o powierzchni około 900 ha) - znajduje się w granicach osiedli Arkońskie-Niemierzyn i Osów, a także - we fragmencie - po północno-wschodniej stronie al. Wojska Polskiego. Jest to teren falisty o deniwelacji dochodzącej do 100 m (Płaskowyż Warszewski osiąga wys. 120 m n.p.m., a jez. Głębokie 19 m n.p.m.), porośnięty lasem mieszanym, z udziałem sosny zwyczajnej, buka zwyczajnego oraz dę­bów, brzozy brodawkowatej, topoli, olszy czarnej, a także gatunków wprowadzonych, jak mo­drzew europejski i daglezja zielona. W krajobrazie wyróżniają się wzniesienia, m.in. Wzgórze Arkony 70,3 m n.p.m.) i Wzgórze Sobótki (około 70 m n.p.m.). Krajobraz parku urozmaicają licz­ne potoki (największy z nich o nazwie Osówka, mniejsze to Arkonka, Zielonka, Żabiniec, Kijanka i in.), kilka małych jezior (Arkonka, Goplana i Głuszec), oraz stawy (Syrenie Stawy, Cichy Staw, Górny Staw i in.).
W końcu XIX wieku cały obszar został przekształcony w park krajobrazowy gdzie obok siebie leżały ścieżki i drogi leśne a i lokale użytkowe. Największym z nich była monumentalna Wieża Quistorpa czyt. tutaj. Niestety II Wojna spustoszyła i te tereny niszcząc doszczętnie nie tylko wspomnianą tutaj wieżę, ale i inne obiekty takie jak Leśniczówka Arkońska czyt. tutaj i młyny na rzeczce Osówka w Dolinie Siedmiu Młynów czyt tutaj. Wszystkie wymienione obiekty legły w gruzach i nie podniosły się z nich aż do dziś. Mimo wszystko warto przychodzić tutaj na spacery i wycieczki naprawdę warto!!! Choćby i dlatego by sobie wyobrażać jak to kiedyś wyglądało.

Źródło:
Tadeusz Białecki, Lucyna Turek-Kwiatkowska, Szczecin stary i nowy, Szczecin 1991
Naspäť na obsah | Späť na hlavné menu